Τι είναι οι σελίδες κριτικής
Μπορείτε να μάθετε περισσότερα για την ιστορία αυτού του δικτυακού τόπου μέσα από τα σημειώματα που έχω γράψει μέχρι σήμερα. Εδώ δυο λόγια μόνο, για να ξεκαθαρίσω την θέση μου στην φάση που αρχίζει...
Πραγματικά, ο κορωνοϊός είτε είναι ο ίδιος λίγο είτε πολύ επικίνδυνος για την ανθρωπότητα, έδειξε πολύ καθαρά πως ο μεγάλος κίνδυνος που διατρέχουν οι κοινωνίες όλου του κόσμου, δεν προέρχεται από αυτά που μπορούν να συμβούν, αλλά από την...
Το παρακάτω σημείωμα μεταφέρεται στις Σ.Κ. οπως γράφτηκε εν θερμώ στο facebook με αφορμή μια ανάρτηση στην σελίδα που αναφέρεται στο κείμενο.
* * *
Διαβάζω αυτές τις απίθανες ανοησίες που γράφουν οι αφαντάστως ευφάνταστοι οπαδοί του Αλέξη...
Ομοβροντίες δηλώσεων "ικανοποίησης" και "αισιοδοξίας", από κερδισμένους κι από χαμένους, έχουν ακολουθήσει την πρόσφατη κυβερνητική αλλαγή. Αισιοδοξία στους άρρωστους, από την μια, ώσπου να βγει η (πολιτική) ψυχή τους. Αισιοδοξία...
Φαίνεται πως ο "Δρόμος της Αριστεράς" η εβδομαδιαία εφημερίδα, μέσα από την οποία εκφράστηκε η άνοδος και η πτώση της "Κυβερνώσας Αριστεράς" στην ελληνική κοινωνία, ξεπέρασε προσωρινά το πρόβλημα της πτώχευσης και ξαναγύρισε στα περίπτερα!...
Πολύς κόσμος αναρωτιέται σε τί χρειάζεται όλη αυτή η καταστολή από μια κυβέρνηση που εκλέχθηκε ήσυχα - ήσυχα σε όλες τις περιφέρειες της χώρας, και όταν είναι φανερό πως κανένας -- ούτε οι επαγγελματίες και ερασιτέχνες της προβοκάτσιας -- δεν...
Σαν καλλιτεχνικό δημιούργημα, η ταινία του Γαβρά «ενήλικες στο δωμάτιο» είναι επιεικώς μέτρια, κι αν ο θεατής δεν ξέρει τα πραγματικά συμβάντα, δεν καταλαβαίνει ποια είναι η υπόθεσή της. Τί μπορεί να πει λοιπόν κανείς για μια ταινία για την...
Υπάρχει το " πράγμα" που λέγεται "παγκοσμιοποίηση" υπάρχει και αυτό που εννοεί ο καθένας λέγοντας "παγκοσμιοποίηση". Στην Γένοβα έχουμε την παγκόσμια "πρεμιέρα" μιας "αφύσικης" πολιτικής αντιπαράθεσης. Από την μία πλευρά η σύσκεψη των αρχηγών των...
Συμπληρώνεται φέτος, το 2020, η δεύτερη δεκαετία του 21ου αιώνα· και ταυτόχρονα, συμπληρώνεται φέτος η ογδόη δεκαετία της ζωής μου. Με όρους γενεών, και με πρώτη την δική μου, ζώ την δεύτερη δεκαετία της τρίτης γενιάς της εποχής που άρχισε με την...